Arıların yok oluşu ABD'lileri endişelendiriyor

Ülkedeki bal arısı nüfusunun dörtte birini son bir kaç ay içinde esrarlı bir biçimde yitiren ABD'nin ciddi bir beslenme kriziyle karşılaşabileceği bildirildi. Arıların yok olmasının nedenini araştırmakta olan ABD Tarım Bakanlığı yetkilileri, durumun ülkenin gıda güvenliğine çok büyük tehdit oluşturduğunu belirtiyor
AA-Bakanlık açıklamasında, insan için gereken besinlerin yaklaşık üçte birinin böcekler aracılığıyla döllenen bitkilerden geldiğini, bu şekilde yapılan döllenmenin yüzde 80'inin de bal arıları tarafından gerçekleştirildiği kaydedildi. Yoncanın da bu ürünler arasında bulunduğunu hatırlatan uzmanlar, bal arılarının yok olmasından hayvancılığın ve et üretiminin de nasibini alacağını vurguluyor.

Bal arılarının ABD gıda sektörüne katkısının parasal değerinin ise yılda 15 milyar doları bulduğu tahmin edilirken, bitkilerin döllenmesine başka arı türleri ve başka böceklerin de aracılık ettiği, ancak, bunların bal arısının yok olmasından doğacak boşluğu dolduramayacakları ifade ediliyor.

Tarım Bakanlığı arıcılık ve döllenme programı yöneticisi Kevin Hackett, bal arılarının yok olmasının önüne geçilemediği takdirde ABD nüfusunun "su ve ekmeğe talim edebileceği" uyarısında bulundu.

ABD'de ilk kez geçen Kasım ayında fark edilen toplu arı yok oluşu olayları daha sonra Brezilya, Kanada ve bazı Avrupa ülkelerinde de rapor edilmişti

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !